HISTÓRIA ŠKOLY

ZÁKLADNÁ ŠKOLA MARKUŠKA

Zriaďovateľom Základnej školy Markuška je Obec Markuška. Prvá zmienka o postavenej škole je z r. 1874. Zrekonštruovaná bola v r. 1960, 2015.

Základná škola Markuška v okrese Rožňava je neplnoorganizovanou málotriednou školou s ročníkmi 1., 2., 3., a 4.

Je spádovou školou pre obce: MarkuškaSlavoška, Hanková, Brdárka ako aj pre žiakov z iného okolia. Navštevujú ju žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a z marginalizovanej rómskej komunity.

Primárne vzdelávanie prebieha v jednej triede, v ktorej sú spojené všetky štyri ročníky spolu.

Tento model vzdelávania sa iste niekomu môže zdať neprekonateľný a v 21. storočí neopodstanený, ale našou víziou je ,,ŠKOLA PLNÁ ŠŤASTNÝCH DETÍ". Ide nám o stav v ktorom žiaci budú považovať školu za prostredie neohrozujúce, rodinné, poskytujúce možnosť sebarealizácie a zážitky úspechov. Vtedy bude možné hovoriť o šťastí detí v školskom prostredí.

Spoločnú prácu všetkých žiakov realizujeme tak, aby bola využitá ich vzájomná spolupráca. Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave na život, ktorý vyžaduje schopnosť kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Formujeme u žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie. Veľkú pozornosť venujeme aj regionálnej výchove. Cieľavedome a zámerne rozširujeme predstavy o svojom národe, odkrývame a oživujeme kultúrne korene ľudových tradícií obce a regiónu. Škola sa má byť v regióne kultúrnym, športovým a spoločenským centrom obecnej komunity. Kognitívny, afektívny a psychomotorický rozvoj podmieňujeme výrazne prostredníctvom poznávania kultúry, histórie a hospodárstva mikroregiónu. Snažíme sa zvyšovať a rozvíjať finančnú, čitateľskú,  ITK gramotnosť, podporovať environmentálnu výchovu a vykonávať protidrogové opatrenia.

V ZŠ Markuška učili pedagogickí zamestnanci:

0000 - 0000 RŠ Lýdia Liptáková - Bc. Etela Lompartová

2000 - 2007 RŠ - Mgr. Etela Lompartová, VYCH. Viera Bencová

2007 - 2013 RŠ - Mgr. Etela Lompartová, VYCH. Bc. Lívia Hodermarská

2014 - 2022 RŠ - PaedDr. Ján Rusňák, VYCH./UČ. Mgr. Lívia Hodermarská

2023 - ........ RŠ - Mgr. Lívia Hodermarská, VYCH. Bc. Natália Krankotová

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky